Низькоросла трава для газону, газон який не треба стригти – правда чи міф?

Мабуть, велика частина дачників мріє про акуратний лужок, який не вимагає постійного нагляду і частої стрижки. Спеціально для цього у продажу з'явилося насіння низькорослої трави для газону. Таку траву досить підстригати всього 2-3 рази на рік. Низька трава часто використовується в аероландшафтному дизайні для оформлення дитячих майданчиків або затишних місць відпочинку на ділянці.
 

Види низькорослої газонної трави

Для вирощування карликового газону дільниці потрібно брати лише певні сорти газонних трав. Саме вони не сформують високий травостій, при цьому добре розростаючись. Розберемося, якими бувають багаторічні газонні трави, що не потребують косіння.

Мятлик луговий

Газонна трава під назвою тонконіг лучний знайома кожному дачнику. Газонний покрив з неї виходить щільним та м'яким. Особливостями тонконогу лугового є:

 • Стійкість до посухи, спеки та морозів;
 • Навіть перебуваючи під шаром снігу, газон збереже соковите зелене забарвлення;
 • Стійкість до витоптування. Травинки швидко повертаються у вихідне положення, а пошкоджені листочки самостійно регенеруються;
 • Схильність до грибкових захворювань. Один із заходів профілактики грибка – не висаджувати рослину в тіні.

Костриця червона

Костриця стрімко покривають ділянку яскравою низькорослою зеленою травою. Вівсяниця - найнижча газонна трава, яка не вимагає скошування. У перший рік свого зростання вона не потребує косіння. Але на другий рік костриця починає рости набагато активніше, надолужуючи раніше втрачене. При цьому висота трави, як і раніше, залишиться невеликою. Особливість простої та волосоподібної костриці – зростання рівномірними густими кущиками. Це створює враження пухнастого зеленого килима.

Проста костриця дає щільний травостій та потужні підземні пагони. Будь-який лисий острівець землі буде швидко закритий шаром трави. Волосоподібна костриця стійка до засолених ґрунтів, тому її дозволено садити на узбіччях автомобільних доріг. З обох сортів костриці можна отримати газон, який повільно росте і не треба косити.

Карликова конюшина (сорт піполіна або рівендел)

Цю назву газонної багаторічної трави чув кожен. Газон з конюшинивиглядає вражаюче, оскільки під час цвітіння галявина покривається кулястими білими (або рожевими) квіточками. Цвітіння конюшини відбувається двічі на рік – у травні та у вересні. При цьому низькорослий конюшинний газончик потребує косіння менше за інших. Так, дачники низько підстригають травостій лише один раз за два-три роки. Зростання короткого травостою повільне. Конюшина можна посадити на схилі, оскільки рослина має міцну кореневу систему.

Крім того, низькоросла конюшина насичує азотом грунт на ділянці. Бульбякові бактерії, що живуть на корінні рослини, вбирають цей корисний компонент з повітря.

Полевиця пагоносна

Ще один сорт невисокої трави для газону. Полівиця пагоносна - ідеальна рослина для оформлення заміської ділянки. Крім насиченого зеленого кольору, який тримається і не жовтіє весь сезон, воно має такі переваги:

 • Прискорене зростання. Влітку навіть один невеликий кущик мітлиці стрімко покриває пагонами більше одного квадратного метра. Пагони лівиці низько стелиться по землі.
 • Зелене покриття, що утворюється пагононосною польовицею, настільки м'яке, що по ньому ходять босими ногами.
 • Невибагливість до типу ґрунту.
 • Стійкість до затінку та сонця.

Травосуміші, що не потребують стрижки

Зазвичай низькі трави для газону входять до складу травосуміші, де грамотно комбінуються кілька сортів без стрижки. Популярними сумішами для вирощування дрібного і низько зростаючого лужка є наступні:

 • "Ліліпут". Один із найвибагливіших варіантів для газону. Косити його потрібно не частіше ніж раз на рік-півтора. У складі низької суміші «Ліліпут» знаходяться всім відомі сорти: тонконіг і костриця різних видів (серед яких червона, змінена та волосоподібна).
 • "Міні Грасс". Травосуміш, схожий на попередню. У її складі також знаходиться тонконіг і різні види вівсяниці. Однак додатково додана костриця овеча.
 • "Спортивна травосуміш". З назви низькорослої суміші стає зрозумілим, що у її складі – зносостійкі невисокі рослини, які не бояться витоптування та пошкоджень. Постійні фізичні навантаження на газон не завдадуть йому шкоди. У складі спортивної суміші, окрім уже традиційних мятлика та костриці, знаходиться англійський райграс.
 • "Мавританський газон". Це квітучий тип газону, що під час цвітіння покривається строкатими квітами. Зазвичай до складу низькорослої мавританської суміші входять злакові рослини (мятлик, костриця, райграс) і насіння лугових квіточок.
   

Посадка низькорослої газонної трави

1) Підготовка ділянки та внесення добрив

Перед висаджуванням карликового газону на ділянці обов'язково готують ґрунт. Підготовка полягає в наступному:

 • З ґрунту забираються всі камені, гілки, сміття та бур'яни;
 • Ґрунт ретельно дренується;
 • Якщо поряд ростуть дерева, важливо захистити їх ствольні кола;
 • Якщо ґрунт недостатньо родючий, потрібно засипати його окремо. Ущільнений родючий шар повинен займати щонайменше 15 сантиметрів;
 • Після перекопування ґрунту потрібно його удобрити. Найкраще використовувати комплексні добрива для газону.

2) Вибір насіння

На вибір низькорослого насіння впливає низка зовнішніх факторів, таких як:

 • Кліматичні умови регіону. Не всі сорти газонних рослин переносять сильні північні морози або південну спеку, що спалює;
 • Тип ґрунту на дачній ділянці;
 • Ступінь освітленості. Для затінених ділянок потрібні спеціальні суміші;
 • Призначення майбутнього газону (важливо зрозуміти, чи часто ним ходитимуть, бігатимуть і т.д. і як часто);
 • Ступінь готовності господаря доглядати низькорослу траву. Єдиною короткою рослинністю, яка не вимагатиме жодного догляду, є штучна. А живі невисокі газонні рослини завжди потребують поливу та добрива, лише різною мірою.

3) Час посадки та посіву

Низькорослі трави садять так само, як і звичайні. Після правильної підготовки ґрунту насіння рівномірно розсипають по поверхні посівної ділянки. Після цього їх присипають тонким шаром ґрунту.

Садити насіння газону рекомендується або навесні, або восени. Обидва сезони характеризуються частими та рясними дощами, що благотворно позначиться на зростанні газону.

Спортивні газони та низькорослі газони для дитячих майданчиків садять восени (вересень, жовтень), щоб наступного сезону на ділянці було повноцінне газонне покриття. Головне, встигнути посадити насіння за сорок днів до сильних морозів. Так низькоросла трава встигне вкоренитися і без проблем перезимувати.
 

Правила догляду

Хоч низькоросла трава і рахується невимбагливою але ряд робочих заходів все ж таки провести доведеться:

 • На початку весни необхідно перевіряти, щоб на майбутньому низькорослому лужку не формувалися калюжі. Тому не можна ходити по засіяній ділянці під час танення снігу. При появі калюжі ґрунт проколюють, давши воді піти у глибину. Якщо це проігнорувати, почнеться гниття і дочекатися зеленого газону так і не вийде.
 • Удобрювати газон низькорослий потрібно при настанні тепла. На початку вегетації карликових трав потрібен азот і фосфор. Ці речовини допомагають рослинам наростити зелену масу та зміцнити кореневу систему.
 • Якщо газон росте у посушливому регіоні, потрібно періодично мульчувати галявину шаром родючої землі. Вона зменшить об'єм вологи, що випаровується, затримавши воду в грунті.
 • Після зимівлі низькорослого лужка потрібна аерація. Робиться це садовими вилами чи граблями-аераторами. Ґрунт поступово проколюється по всій площі.
 • У літній період карликова газонна трава поливається. Як орієнтир - поливати один раз на три-чотири дні. Вода має проникати на 15 сантиметрів. Полив проводиться рано вранці або після заходу сонця, інакше сонце обпалить листочки рослин.