Типи, призначення та характеристики

При виборі газону слід подумати про його призначення. Чи нестиме він виключно декоративні функції або служитиме майданчиком для активних ігор? Важливо звернути увагу на склад травосуміші – трави мають бути морозостійкими, інакше наступного року доведеться починати заново!

Також підбираючи характеристики трави, співвіднесіть їх із реальними умовами вашої ділянки: затіненість, склад ґрунту тощо. Щоб вибір був простішим, орієнтуйтеся на тип газонної трави. Він буває:

 • міським – використовується для створення килимів у зонах підвищених навантажень. Трава не повинна вигоряти, витоптуватись і швидко рости;

 • декоративним – для прикрашання альпійських гірок та створення екзотичних острівців на ділянці. Травосуміш варіюється від простого набору (мятлик, костриця, польова і т.д.) до незвичайних поєднань;

 • дорожнім - висаджується вздовж доріг. До травосуміші входять невибагливі трави, які не бояться автомобільних вихлопів. Серед них тимофіївка, райграс, овсяниця, костриць та інші;

 • мавританським – декоративна трава з великою кількістю квітучих рослин. Такий газон не стрижуть і висаджують на присадибних «п'ятачках» біля вікон та вхідних груп. Як правило, у цих сумішах високий вміст мятліка лугового, а головне «прикраса» - нічна фіалка, яка випромінює сильний і приємний аромат;

 • парковим, садовим - це найпоширеніший тип газону, який також називають звичайним. У його травосуміші використовуються ті ж інгредієнти, що і в елітному партерному: тонконіг, райграс, костриця і т.д. Такий килим витримує навантаження низької та середньої інтенсивності, має скромні естетичні характеристики;

 • партерним (англійським) – це королівський газон для оформлення присадибної території у класичному стилі. Раніше його використовували виключно для окраси палацових територій. Виглядає килим розкішно, має багатий, насичений зелений колір, але не переносить будь-які види механічної дії, у тому числі топтання. Як правило, для його створення використовується дует насіння вівсяниці та мітлиці;

 • спортивним – витривалий газон для створення тенісних кортів, футбольних полів та спортивних майданчиків. Вимагає постійного та дорогого догляду: поливу та хорошої дренажної системи. При засіюванні на 1 м2 витрачається у півтора рази більше насіння, ніж будь-який інший тип газону;

 • спеціальним — у більшості випадків використовується для закріплення укосів, щоб запобігти зсувам та вимиванню ґрунту дощем. У таких сумішах використовують траву, що низько росте, з розвиненою кореневою системою. Половину травосуміші становить райграс пасовищний, по чверті займають костриця лугова і мітлиця біла. Для створення килима використовують георешітки, щоб унеможливити скочування насіння. Скіс здійснюється всього кілька разів на рік;

 • універсальним – насіння призначене для будь-яких ґрунтів та умов, у тому числі для посіву в тіні. Основу суміші складають багаторічні трави: райграс, тимофіївка та костриця. Універсальним килимом можна покривати укоси, дитячі майданчики, місця для відпочинку, прогулянкові зони, присадибні ділянки та комерційні території середньої навантаженості.

Визначившись із типом, зверніть увагу на висоту килима. Для більшості ділянок підходить трава 3-4 см.

 

Сорти: монокультура або трав'яна суміш

Вибір між монокультурою та трав'яною сумішшю досить прозаїчний. Для отримання красивого, як на картинці, газону доведеться використати один тип насіння. У такий спосіб роблять англійський парадний газон та футбольні поля. Причому, крім високої вартості насіння, ще однією витратною статтею буде трудомісткий догляд за примхливим моногазоном. Коротко розповімо про властивості найпопулярніших газонних трав.

Мятлик луговий

Густо зростаюча, з добре розвиненою кореневою системою рослина. Виростає на будь-яких ґрунтах, у тому числі вологих, проте боїться підтоплених місць та кислих ґрунтів. Завдяки великому запасу поживних речовин, накопичених у період вегетації, легко переносить зими. Мятлик луговий використовується в багатьох газонах, підвищуючи їх декоративність. Добре зарекомендував себе на схилах у дуеті з червоною вівсяницею.

Тонконіг звичайний

Не такий гарний, як його луговий брат, але не менш витривалий і добре почувається на затінених ділянках. Має високу інтенсивність зростання, легко переносить низьке скошування (6-8 см), надає газону жовтуватий відтінок. У травосумішках використовується з вівсяницею червоною та мятликом луговим, проте погано поєднується з їх темними різновидами.

Костриця

У газонах використовується цілий букет костриць: червона, лугова, овеча та очеретяна. Червона відрізняється витривалістю та вмінням пристосовуватися до будь-яких ґрунтів – незамінний компонент більшості травосумішей. Лугова – невибаглива трава, яка не боїться сухих ґрунтів, але не підходить для облаштування зон активного відпочинку. Овеча - низькоросла культура, яка застосовується для створення простих килимів на різних ділянках, у тому числі посушливих. Тростникова — стійка до спеки та посухи, тому що її коренева система йде глибоко у ґрунт, а також до витоптування, тому використовується при облаштуванні дитячих майданчиків.

Райграс пасовищний (багаторічний)

Поряд з мятликом луговим застосовується для створення футбольних полів, кортів для гольфу та інших ділянок із підвищеними навантаженнями. У райграсу пасовищного безліч переваг (витривалість, декоративність, жаростійкість і т.д.), але один істотний недолік: він боїться морозів нижче -16°С.

Якщо хочеться якнайшвидше отримати гарний газон, найкраще рішення — травосуміш із великим утриманням райграсу однорічного. Він має гарний насичений зелений колір, невибагливий до ґрунту, росте блискавично (від засівки до газону всього півтора місяці).

Тимофіївка лугова

Любить помірний клімат та середньозволожені живильні ґрунти. Спокійно переносить перепади температур та заморозки, довго відновлюється після коротких стрижок (нижче 4 см). Застосовується для створення простих декоративних килимів уздовж доріг та на присадибних ділянках.

Фестулоліум 

Гібрид, який вийшов у результаті схрещування райграсу та костриці. Має переваги обох батьків: потужним кореневищем та стійкістю до низьких температур, можливістю до утворення сильної зеленої маси. Найчастіше використовується як кормова культура, ніж у ландшафтних килимах.

Комбінуючи ці трави в різних пропорціях, можна отримати травосуміш, стійку майже до будь-яких кліматичних умов та погодних факторів. За потреби отримання особливих властивостей використовують інші типи трав.

Лайфхак: щоб виростити траву для домашнього вихованця, знадобиться марля та таця. Насіння укладається між шарами марлі, після цього добре заливається водою. Через 3-5 днів, коли з'являються перші зелені пагони, піднос з темного місця переміщається на сонячне підвіконня в квартирі. Так уже через тиждень-другий улюбленець буде ласувати свіжою травою!

 

Розрахунок насіння для засіву

На засівку впливають норми висіву кожної окремої трави, що входить у суміш, її відсоткове співвідношення у складі. Для простоти попередніх розрахунків вважається, що середній грамаж становить 30–40 г/м2. Після вибору суміші та оцінки ґрунту ділянки виробляють остаточний розрахунок за більш складною формулою. Від його правильності безпосередньо залежить результат: мало насіння - будуть лисиці, багато - трава не зійде!

Більшість ділянок у дачних кооперативах мають площу 8 соток, що дорівнює 800 м2. Якщо прийняти за середнє значення 30-40 г/м2, то для всієї території знадобиться упаковка 24-32 кг. Зверніть увагу: ми вважали «брудну територію» без вирахування площі будинку, доріжок тощо.

Важливо знати: в середньому для засіву одного квадратного метра потрібно 30–40 г насіння.

Висновки

 1.   Розібратися в типах та їх призначенні. Найпростіше вибирати насіння за типом, в який поєднуються травосуміші, що підходять під певні умови експлуатації. Міський призначається для створення ландшафтних композицій у загазованому середовищі. Звичайний, як і універсальний, підійде під будь-які потреби, але родзинки ділянці не додасть. Спортивний використовують для створення футбольних полів, тенісних кортів та ін.
 2.  Визначитись із сортами. У кожної травички-мурашки є свої особливі властивості, які стануть у пригоді для одних ділянок і не підійдуть іншим. Як правило, різні сорти поєднують один з одним, щоб досягти оптимальної суміші. Так, тонконіг луговий — дорогий красень. Овсяниця — менш приваблива, але витриваліша, тому часто росте в дуеті з мятликом. Також поширені райгарас, який усім добрий, тільки боїться морозів, і проста невибаглива тимофіївка. Фестулоліум — гібрид вівсяниці та райграсу, який успадкував усі позитивні риси від батьків.
 3.  Зробити розрахунок. Правильний розрахунок - справа копітка. Зразковий попередній можна робити, виходячи з того, що в середньому на квадратний метр йде 30–40 г насіння.


Тепер ви знаєте все, щоб виростити м'який та витривалий зелений килим на своїй ділянці. Вигідних покупок!