Що таке сидерати

Сидерати – одні з найефективніших та екологічно чистих добрив. Це рослини, якими спеціально засівають ділянки землі для подальшого перекопування та перетворення на добриво. Для цих цілей підходять не всі рослини, а лише ті, що відрізняються такими якостями:

— мають короткий вегетаційний період;
— утворюють багато зеленої маси за короткий час;
— використовують азот, який береться з повітря;
— перетворюють корисні речовини на легкодоступні форми для інших рослин;
— не вимагають особливих умов вирощування.
 

Сидерати виконують такі функції

— збагачення землі корисними мікроелементами - вони відновлюють у ґрунті азот, фосфор, калій;
— пригнічення бур'янів - сидератні рослини за короткий термін розростаються густим суцільним килимом, тим самим забивають бурр'яни
— зміна структури ґрунту та його розпушення. Коріння сидератів швидко зростає, тим самим робить її більш пухкою, завдяки чому в неї краще проникають повітря та волога;
— захист та знезараження ґрунту. Багато сидератів містять алкалоїди та фітонциди. Ці речовини вбивають шкідливі бактерії та грибки, а також відлякують деяких шкідливих комах;
— утримання тепла. Створюють на поверхні шар, що утримує тепло всередині ґрунтуі не дає землі промерзати
— дають відпочити ґрунту – іноді землі потрібно відновлювати свою родючість. Сидерати, на відміну плодоносних рослин, не тягнуть із землі корисні речовини у великій кількості, а, навпаки, збагачують її.

 

Насіння сидератів має велику перевагу - їх можна висаджувати навесні або восени, вони чудово переносять морози і добре сходять у будь-яких умовах. Використання зелених добрив здатне за короткий час відновити баланс поживних речовин та забезпечити достатню кількість органічних сполук для подальших культур.

Як зелене добрива використовуються такі трави:

 • Люцерна;
 • Жито;
 • Фацелію;
 • Овес;
 • Люпин;
 • Віка;
 • Гірчиця;
 • Ріпак;
 • Горох.

Насіння рослин для сидерації обирають, керуючись призначенням (розпушування, дезінфекція ґрунту тощо), а також видом культури, яка висаджуватиметься слідом.

Способи посіву зелених добрив


У тих, хто зважився використати сидерат для газону чи городу, виникає розумне питання: «Як сіяти культури?»

Оскільки посів може проводитися як ранньою весною, так і пізно восени, існують два способи посадки насіння.

 1. Перший спосіб не відрізняється від засіювання грядок. Зелене добриво – сидерати – висаджується у невеликі борозенки на всій ділянці землі, які потім розрівнюються. Перед посадкою необхідно розпушити землю за допомогою мотики або культиватора. Такий спосіб добре підійде для посадки навесні та влітку, тому що температурні коливання в цей період не надто сильні.
 2. Висаджувати насіння сидератів другим способом можна восени. Весь посівний матеріал рівномірно розкидається дільницею, а потім присипається тонким шаром компосту (гною). Цей шар буде регулювати температуру і забезпечить схожість насіння в умовах погоди, що постійно змінюється. Зелені добрива для газонної трави також сіються у такий спосіб.

Власники газону, бажаючи залучити всі засоби для підтримки охайного виду свого лужка, також замислюються про використання зелених добрив. Як використовувати сидерацію для газону і коли найкраще проводити посадку трав?

Подумати про це варто ще до посіву газонної суміші. Оптимальний варіант – висадити сидеральні рослини восени, а насіння газону навесні. Використання сидератів для газону, який «живе» вже кілька років, також можливе. Для цього краще висадити майбутнє зелене добриво по периметру ділянки восени чи навесні і до початку наступного сезону ґрунт накопичить достатній запас мінералів.

Які сидерати краще?

Кращі сидерати – це трави, які виконують найбільше функцій. Оптимальним варіантом є та культура, яка не тільки поповнить запас поживних речовин, а й наситить ґрунт киснем, а також захистить від шкідників та хвороб.

У нашому магазині представлені такі види універсальних сидеральних трав:

 • Фацелію;
 • Люцерна;
 • Гірчиця.

Фацелія чи гірчиця як сидерат – що краще для вашого газону? Для слабких грунтів рекомендується висадка гірчиці, оскільки вона має ширший спектр дії, а її зелені пагони зможуть надійно вберегти щойно висіяні газонні суміші від птахів.

Підберіть найкращу рослину для газонної трави на нашому сайті!